Ani my sme nechýbali na výstave Fascinujúci svet pavúkov a škorpiónov. Ako to hodnotíme?

Škorpióny, pavúky ale aj mnohonôžky. Na to všetko sa milovníci pavúkov mohli prísť od 1. októbra 2021 pokochať na výstave v Tihányiovskom kaštieli v Banskej Bystrici. Výstavu pripravila spoločnosť Araneus v spolupráci so Stredoslovenským múzeom a finančnou podporou Banskobystrického kraja. Samozrejme bolo pripravených viacero sprievodných podujatí a nechýbali ani zaujímavé prednášky, tvorivé aktivity, či komentované prehliadky. Táto výstava sa konala už v 18 krajinách a u nás už viac krát.

zdroj: TASR – Ján Krošlák
„S výstavou pavúkov a škorpiónov sme sa na Slovensku mohli stretnúť už v roku 2016 v Bratislave a v roku 2018 v Košiciach, kde bola veľmi obľúbená. Veríme preto, že si nájde svojich fanúšikov aj v Banskej Bystrici a širšom okolí. Zároveň nás teší, že práve v Tihányiovskom kaštieli môžeme pavúkom a škorpiónom z celého sveta poskytnúť dočasný domov a ukázať tak ich fascinujúci život našim návštevníkom“, priblížila vedúca prezentačného oddelenia Stredoslovenského múzea Ivana Žačoková.
Výstava nám predstavila viac ako 30 živých exemplárov zo všetkých kútov sveta. Určená je všetkým vekovým kategóriám a všetko
Medzi najväčšie lákadlá výstavy patrili:
- Theraphosa stirmi – jeden z najväčších vtáčkarov sveta (25 cm)
- Archispirostreptus gigas – najväčšia mnohonôžka sveta (38 cm)
- Hadrurus arizonennsis – najväčší škorpión Severnej Ameriky (14 cm)
- Latrodectus mactans – snovačka jedovatá prezývaná “čierna vdova”




foto: TASR – Ján Krošlák
Ako hodnotíme výstavu my?
Pavúky, škorpióny ale aj iné zvieratá bývajú často hneď odsudzované ako niečo hnusné, nechutné, príšerné. Podľa mňa by sme ale nemali súdiť knihu podľa obalu a táto výstava dokázala, že tieto zvieratá nie sú len nebezpečné, ale dokážu byť aj veľmi zaujímavé.
“Cieľom výstavy je spopularizovať pre niekoho nie príliš atraktívne druhy a odbúrať strach, ktorý je v mnohých z nás prirodzene zakorenený. Počas výstavy sa návštevník dozvie, že väčšina z vystavovaných druhov nie je pre človeka nebezpečná a živí sa prevažne hmyzom, článkonožcami, menšími plazmi a hlodavcami. Ako potrava pre väčšinu z nich budú v Tihányiovskom kaštieli slúžiť cvrčky. Počas výstavy majú návštevníci možnosť vidieť, ako tieto druhy lovia, kŕmia sa a budú ich môcť vidieť pri ich bežných činnostiach,” perfektne zhrnul vedúci Oddelenia kultúry Úradu BBSK Peter Černek.
Výstavu hodnotím skôr pozitívne ale mám pár výhrad. Výstava bola zorganizovaná výborne, nie ale pre skúsenejších teraristov ako som ja. Chýbal mi odborník, arachnológ ktorý by mi vedel odpovedať aj na zložitejšie otázky. Samozrejme rôzne prednášky sa konali, tie sa mi ale nepodarilo zastihnúť a výstavu som navštívil v bežný deň. Chýbali mi rôzne druhy napríklad Poecilotheria ale očakával som aj tie zaujímavejšie ako Chilobrachys ktorú by som rád jedného dňa mal aj osobne. Veľmi ma ale prekvapila Snovačka jedovatá (Latrodectus mactans) inak nazývaná aj “čierna vdova” ktorú som na vlastné oči videl prvý krát. Pre obyčajného človeka bola táto výstava ale určite parádnym zážitkom a dúfam že pre mnohých aj vstupnou bránou do tohto nádherného hobby. Cieľom výstavy koniec koncov nebolo zaujať nás skúsenejších. Cieľom bolo zbaviť ľudí neopodstatneného strachu z týchto obdivuhodných zvierat a to si myslím že sa dokonale podarilo a každému kto rozmýšľa či by mal pavúkom dať šancu, určite neoľutoval. Pre nás skúsenejších sa čoskoro bude konať ŽIVÁ EXOTIKA. Na záver by som teda len dodal že v skutočnosti zorganizovať podobnú výstavu by nemuselo byť veľmi náročné a nechápem prečo podobných akcií nie je na Slovensku viac. Pazúrik Michal, Zverochov Námestovo.
Čítajte viac: https://mybystrica.sme.sk/c/22755097/tihanyiovsky-kastiel-patri-pavukom-a-skorpionom.html