
Na Slovensku nenájdeme toxicky významné druhy pavúkov. Za najjedovatejší druh je považovaná Pradiarka pestrá (samička pradiara obávaného). Hlavne väčšie jedince sú schopné prebodnúť pokožku človeka. Bolesť pri uhryznutí sa dá prirovnať k uštipnutiu sršňom či osou. Okrem opuchu pacienti hlásili aj sťažené dýchanie, stŕpnutie celej ruky, zvýšenú teplotu. Treba podotknúť, že pre pavúky nie sme potrava a vždy sa pri vyrušení usilujú uniknúť. Mnohé uhryznutia bývajú spôsobené neodbornou manipuláciou alebo obrannou reakciou.
Základné informácie
Pavúky u nás sú zaradené medzi najvýznamnejšie predátory hmyzu. Doposiaľ na Slovensku poznáme takmer 1 000 druhov pavúkov. Vďaka ich ohromujúcej početnosti sú významnými regulátormi škodcov. V prípade náhleho premnoženia škodcov sú tak schopné loviť korisť, ktorá je ľahko dostupná, čím nám pomáhajú tlmiť mnohých ničiteľov prirodzenou cestou. Existuje u nás len veľmi málo druhov, ktoré sú schopné prebodnúť pokožku človeka. Najviac pohryzení je zaznamenaných práve Pradiarkou pestrou. Pradiare sú pomerne vzácne druhy a bežne sa nezdržiavajú v okolí domov ale nájdeme ich hlavne na lúkach. Sú to nočný lovci a najnebezpečnejšie sú hlavne samičky, ktoré veľmi agresívne strážia kokón. Zaujímavý je spôsob akým si kokón schovajú do rastlín a poctivo bránia mladé.

Prípady uhryznutia pradiarkou.
V lete roku 2019 podľa informácii Topky.sk boli v nemocnici v Malackách zachytené dva prípady uhryznutia pradiarkou. Prvá bola žena (37), ktorú vraj pradiarka uhryzla pri rodinnom posedení do prsta. Obeť sa od bolesti zvíjala na zemi a rodina zavolala záchranku. Jej sestra situáciu opísala: „Kým prišla sanitka, začala jej tŕpnuť celá ruka. Zdravotníci jej pichli pár injekcií a zobrali ju do nemocnice v Malackách. V sanitke jej začali tŕpnuť aj spodné končatiny a prestala komunikovať,”. Na toto reagoval Spolok chovateľov jedovatých pavúkov a hadov príspevkom na sociálnej sieti: “Daný druh pavúka nie je taký nebezpečný pre spoločnosť, ako sa o ňom medializuje a uvádza v príspevkoch, ba dokonca nepatrí medzi útočné agresívne druhy, ktoré by len tak z ničoho nič jednali okamžitým útokom na človeka. Každý človek reaguje na živočíšne toxíny rôznym spôsobom. Pani bola viac precitlivelá na toxíny. U niekoho to zase nemusí nič spôsobiť, poprípade ľahký opuch. Medzi bežné reakcie u väčšiny ľudí patria: bolesť v mieste zásahu, opuch, dočasná paralýza, tŕpnutie, veľmi vzácne horúčka a u veľmi citlivých celkové príznaky otravy. Alergickí ľudia na živočíšne jedy to môžu znášať veľmi zle,” uviedol spolok.
Pri stretnutí s pavúkom každý odborník alebo chovateľ potvrdí, že ho netreba zbytočne dráždiť a už vôbec nie holými rukami. Pri nájdení v byte alebo dome ho stačí jednoducho prikryť pohárom a vypustiť von.
Na tento článok potom reagoval Juraj, ktorý tvrdil: “Chcel by som reagovať na článok o uštipnutí pradiarky pestrej. Mne sa stala tá istá vec. Včera v noci ma v posteli uštipol pavúk. Po chvíli ma kúsnutie začalo viacej páliť a bolieť a začala mi tŕpnuť ruka. Podarilo sa mi pavúka chytiť a na pohotovosti v Malackách mi potvrdili, že sa jedná o pradiarku pestrú. Podali mi infúzie a prepustili domov,”

Udalosť potom potvrdila aj Nemocnica Malacky: “Informáciu o ošetrení pána Juraja v našej nemocnici môžem potvrdiť. Z 5. na 6. augusta bol v našej nemocnici ošetrený na uštipnutie pavúkom. Je to celkovo druhý prípad uštipnutia jedovatým pavúkom, ktorý sme v tomto letnom období v našej nemocnici zaregistrovali. Obaja pacienti boli po ošetrení prepustení do domáceho liečenia a sú mimo ohrozenia života,” uviedla Gabriela Bartková Kalafus, hovorkyňa a PR špecialistka pre Nemocničnú a.s. Obidve situácie boli veľmi zbytočne medializované. Aj keď odborníci a chovatelia upozorňovali, že sa nemáme čoho obávať, našli sa samozrejme aj články zbytočne šíriace paniku. Vždy ľuďom v článkoch opakujem, nechytajte a nemanipulujte so žiadnymi živočíchmi. Okrem toho, že ich vystresujete tak zbytočne riskujete aj vlastné zdravie. Verte či nie na Slovensku sa nachádza nejeden nebezpečný živočích a aj keď sú malinké môžu byť nebezpečné ako napríklad Májka fialová, ktorá taktiež v minulosti potrápila nezodpovedných. Nevieme povedať či Jurajov príbeh bol skutočne úplne pravdivý, uštipnutie bolo potvrdené no okolnosti sa nedozvieme. Pradiarka do domu zatúla len výnimočne a určite sa nejedná o pavúka, ktorý by lovil spiaceho človeka.
