Mnohonôžky majú veľa spoločného s príbuznými stonožkami. Tak ako stonožky, majú telo skladajúce sa z hlavy a niekoľkých segmentov z ktorých na každom majú dva páry nôh. Nohy im umožňujú vlnový pohyb vďaka ktorému ľahko prekonávajú terén. Majú tiež dve antény a dýchajú vzdušnicami (tracheami). Na rozdiel od stonožiek sa neživia hmyzom ale rozkladajúcim sa materiálom. Podobne ako ich príbuzný, taktiež majú rôzne veľkosti od veľmi malých až do približne 30 cm. Otázkou ale je, či je mnohonôžka dobré alebo dokonca najlepšie domáce zvieratko. Aby sme to zistili, budeme mnohonôžky hodnotiť v piatich kategóriách ktoré sú: manipulácia, starostlivosť, robustnosť, dostupnosť, počiatočné náklady.

foto: Bloom pest control
Manipulácia – 4/5
Mnohonôžky sú nádherné zvieratá. Pri manipulácii sa nemusíme obávať žiadnych nebezpečných zubov pri väčšom strese ale disponujú toxickými látkami, ktoré môžu spôsobiť začervenanie či sfialovenie kože. Túto možnosť ale mnohonôžky využívajú len zriedka a skutočne jediný dôvod prečo by ste sa mali obávať manipulácie je risk, že jej môžete ublížiť. S manipuláciou mám hlavne dobré skúsenosti, sú to kľudné a prekrásne živočíchy. Vlnitý pohyb, ktorý im pomáha prekonávať terén a malinké nožičky ich robia jedným s najlepších bezstavovcov pri manipulácii. Ich nožičky by sme ale nemali podceňovať, dokážu sa s nimi prichytiť fakt pevne čo je príjemný pocit keď ich máte na rukách.

Začervenanie po manipulácii mnohonôžky (archív Zverochov Námestovo)
Starostlivosť – 4/5
Najväčšou výhodou chovu mnohonôžky je, že skoro všetko čo potrebujete nájdete zadarmo vo voľnej prírode. Pri chove je najdôležitejšia vlhkosť, mnohonôžky jednoducho zabije nesprávna a chýbajúca vlhkosť. Nikdy nedovoľte aby sa substrát vysušil! Budete potrebovať hlboký substrát obsahujúci veľa organického materiálu. Do substrátu pridáme lístie, hnilé drevo poprípade zeleninu ktorá nám ostala z raňajok. Substrát raz za pol roka vymeníme. Pokiaľ teda udržíte správnu vlhkosť chov je veľmi jednoduchý a mnohonôžky sú vhodné aj pre maloletých či začínajúcich chovateľov. Sú to nočné ale veľmi aktívne bezstavovce. Môžu byť chované spolu s isopodmi či chvostoskokmi a je odporúčané chovať ich v skupinkách aby im nebolo smutno. Viac do hĺbky sa starostlivosti venujeme v našom blogu > chov mnohonôžky

foto: Pet svět
Robustnosť – 3/5
Robustnosť znamená “výdrž” alebo schopnosť prežiť bežné problémy. Importované jedince môžu mať bežné problémy importov bežný dôvod prečo by mali odumrieť sú chyby v chove, hlavne už spomínaná vlhkosť.
Dostupnosť – 2/5
Dostupnosť sa ako to už býva odlišuje od druhu. Najzaujímavejším a najhľadanejším je pravdepodobne druh Archispirostreptus gigas alebo Mnohonôžka obria, ktorá je taktiež najväčším druhom na svete. Dnes už nájdete len málokoho s týmto druhom. Celkovo nie sú mnohonôžky veľmi dostupné a v bežnom chov-produkte ich určite nenájdete. U nás sú dostupné 4 druhy okrem toho môžete kontaktovať priamo chovateľov a určite ich nájdete aj na terárijných burzách. Naše mnohonôžky nájdete sem > Obchod

Počiatočné náklady – 5/5
Plný počet bodov, áno sú to tiež jedny z najlacnejších bezstavovcov. Okrem samotnej mnohonôžky budete potrebovať chovný box poprípade nejaký zdroj vápnika, postrekovač a všetko ostatné nájdete zadarmo vo voľnej prírode. Najväčší náklad je mnohonôžka samotná, ktorej ceny sú pomerne vysoké.
Celkovo – 3.5/5
Najväčším problémom je dostupnosť a vlhkosť. Naopak najväčšou výhodou sú nízke náklady či manipulácia. Mnohonôžky sú jednoduché a nenáročné na chov. Začínajúcim a maloletým chovateľom by som ju určite odporučil, no často sú to práve pokročilý chovatelia, ktorý sa o mnohonôžky zaujímajú. Manipulácia je výborným zážitkom aj keď to nikdy neodporúčame pri týchto zvieratách sa jednoducho nedá odolať. Poznáme menšie aj väčšie druhy, farebnejšie aj bezfarebné každý si nájde svoje pokiaľ sú dostupné.
