
Prehľad
Predtým, než sa pustíme do chovu škorpiónov si musíme zistiť tri zákledné vlastnosti: vek, druh, pohlavie. Chov škorpiónov sa podľa týchto vlastností odlišuje.
Vek
Vek škorpióna sa určuje počtom zvlekou. Čím viac sa škorpión zvliekol, tým starší je. Škorpióny sa stanú dospelými v priemere po 1-3 rokoch alebo 5-6 zvlekoch. Väčšina druhov sa dožíva 1-3 roky ako dospelé jedince čo znamená, že sa priemerne dožijú 2-6 rokov, no niektoré druhy sú schopné žiť aj 15 rokov.
Druh
Tak ako každé zviera, aj škorpióny majú niekoľko druhov. Poznáme druhy, ktoré sú viac jedovaté a druhy, ktoré sú menej jedovaté. Pri chove je dôležité hlavne uvedomiť si, aké prostredie daný druh obýva. Ak sa jedná o púštny druh, bude potrebovať väčšiu teplotu a menšiu vlhkosť. Naopak ak sa jedná skôr o tropický druh, bude potrebovať pravidelné rosenie a menšiu teplotu než púštny druh. V tomto článku sa bude venovať týmto dvom druhom všeobecne, no každý druh je špecifický a o danom druhu si musíte informácie preštudovať samostatne.
Pohlavie
Samička alebo samec? Pohlavie sa určuje až pri dospelých škorpiónoch a odráža sa na cene škorpióna. Samičky bývajú zväčša drahšie. Vedieť pohlavie potrebujete ak plánujete škorpióny rozmnožiť alebo premýšľate nad komunálnym chovom.
Škorpióny všeobecne
Škorpióny sú zvieratá živiace sa hmyzom a inými bezstavovcami. Tieto predátory disponujú ôsmimi nohami, dvoma klepetami a na konci tela žihadlom. Väčšina obýva púšte ale adaptovali sa na prežitie v rôznych podnebiach. Okrem Antarktídy ich nájdeme na každom kontinente našej planéty. Väčšina z nich nepredstavuje pre človeka veľké nebezpečenstvo. Z približne 2500 objavených druhov disponuje životuohrozujúcim jedom pre dospelého človeka len 25 druhov. Exoskelet zo zatiaľ neznámeho dôvodu obsahuje chemikálie, vďaka ktorým škorpióny svietia pod ultrafialovým svetlom.

Predtým, než uvažujete nad kúpov škorpióna by ste mali zistiť tieto základné informácie. Chov každého druhu sa mierne odlišuje preto si treba každý druh naštudovať osobitne. Poďme teda ale od začiatku. Začneme mladými škorpiónmi v prvom zvleku. Samica môže priniesť na svet 20-47 mladých škorpiónov. Mladé ostanú na matke až do prvého zvleku pokiaľ spadnú, väčšinou už neprežijú. Po prvom zvleku už matku opustia a začnú žiť bez nej.
Chov mladých škorpiónov
Škorpióny teda oddelíme od matky a pripravíme im terárium. Keďže sú ešte malinké, stačí nám aj malý plastový pohárik alebo mini-terárium (nájdete v obchode). Na spodok položíme substrát podľa druhu. Pri púštnych druhoch použijeme piesok.


To je všetko čo na začiatok mladé škorpióny potrebujú. Pokiaľ ste si vybralili tropický druh, myslite na to, že budete musieť často rosiť. Na rosenie môžete použiť rozpravašovať a na steny terária naneste vodu. Taktiež myslite na zdroj tepla. Môžeme zvoliť výhrevnú žiarovku alebo podložku, ktorú ale nesmieme umiestniť pod terárium. Škorpióny sa chladia kopaním pod zem a preto by si mohli ublížiť. Nezabudnite ani na kŕmenie približne raz za týždeň za dva. Škorpiónom ponúkneme napríklad micro cvrčky a pokiaľ majú problém cvrčka chytiť, rozpučíme mu hlavičku a vložíme ho už mŕtveho. Škorpióna nám takto neohrozí, bude sa mu jednoduchšie tráviť a nebude nám zbytočne pobehovať dookola.
Skutočne, chov škorpióna nie je ničím zložitý a toto je všetko čo musíte urobiť, aby bol spokojný. Poďme si to teda zhrnúť.
Základ chovu mladého škorpióna: mini terárium, vlhkosť, teplo, kŕmenie.
Aký je ale rozidel medzi chovom mladého a dospelého škorpióna? V podstate sa nelíšia ničím okrem veľkosti potravy a terária. Dospelého škorpióna musíte presunúť do väčšieho terária odporúčame veľkosť aspoň 30x30x30, ale niektorým stačí aj menej. Škorpióny teda po zvlekoch sťahujeme do väčšieho. Keď sa dostaneme na tretí zvlek môžeme sťahovať napríklad do mini boxov (nájdete v obchode) až dokým nedosiahnu dospelosť. Dospelému škorpiónovi potom môžeme ponúknuť aj väčšie saranče alebo šváby.

Zaujali vás škorpióny? Prezrite si našu aktuálnu ponuku škorpiónov na > Kategória: škorpióny