Mnohonôžky sú neuveriteľné živočíchy. Nie je náhodou, že sú tak obľúbené. Na svete je viac než 12 000 druhov. Našťastie pre nás teraristov, veľa z nich môžeme chovať aj doma. Tieto bezstavovce sa výborne hodia hlavne pre začiatočníkov ale sú obľúbené aj skúsenejšími chovateľmi. Chov je veľmi jednoduchý a pokiaľ dodržíte správne podmienky, mnohonôžky si určite zamilujete.

Prečo by ste si mali zaobstarať mnohonôžku?
Mnohonôžky sú pravdepodobne najjednoduchšie, najkrajšie a najzaujímavejšie bezstavovce. Pokiaľ s teraristikov len začínate, sú určite správnym výberom. Niektoré výhody mnohonôžok:
- Jednoduché na chov ✔️
- Sú finančne nenáročné ✔️
- Nie sú nebezpečné, nemajú jed ani nehryzú. Pri strese ale môžu vypustiť toxické látky ktoré dráždia pokožku. ❗
- V jednom teráriu ich môžete mať bez problémov aj viac. ✔️
- Kŕmia sa hlavne hnilým drevom, listami a zeleninou. Nepotrebujete kŕmny hmyz a postačí vám nezjedená zelenina z raňajok. ✔️
- Ľahko sa rozmnožujú. ✔️
- Aj keď to nikdy neodporúčame, mnohonôžky sa proste nedajú neskúsiť zobrať na ruky. Sú to nádherné tvory plné života, ktoré je radosť chovať. 😄
POZOR: Neodporúčame zvieratá brať na ruky. Pri manipulácii použite rukavice, keďže mnohonôžky môžu v strese vypustiť toxické látky, ktoré spôsobujú začervenanie a svrbenie pokožky. Pri alergickej reakcii sa môžu vyskytnúť rany, ktoré vyzerajú ako popálenina a trvá mesiace než zmiznú. Okrem toho sú úplne neškodné, ak použijete rukavice a nebudete ich zbytočne stresovať nie sú pre vás nebezpečné.

Chov a starostlivosť o mnohonôžky.
Starostlivosť sa môže líšiť podľa druhu. Pokiaľ ste sa rozhodli zobrať naše mnohonôžky, každý druh ktorý ponúkame má osobitný blog pre starostlivosť. Pre chov je najdôležitejší substrát v ktorom sa stravujú, pijú, hrabú, schovávajú sa. Starostlivosť delíme na tieto základné prvky:
- Substrát
- Terárium
- Vlhkosť
- Teplota
- Strava
Pri dodržaní týchto pravidiel by ste nemali mať s mnohonôžkami žiadne problémy.
Substrát
Už vieme, že substrát je veľmi dôležitý. Ako teda vytvoriť správny substrát? Mali by sme použiť: hrabanku, hnilé drevo a listy. Predtým, než si mnohonôžku zaobstaráte je potrebné ísť sa prejsť do prírody. Bez týchto troch základných ingrediencií sa nezaobídete. Vyberte skôr tvrdšie drevo, hľadajte väčšie a ploché kúsky kôry. Vyzerá to nejako takto:

Je pravdepodobné, že na takomto dreve nájdete rôzne mikroorganizmy. Pokiaľ je drevo až moc prehnité a vyhýbajú sa mu aj chrobáky neberte ho. Drevo potom obarte vriacou vodou aby ste sa zbavili všetkých nežiadúcich organizmov. Niektorý chovatelia toto nerobia a vložia drevo tak ako je. Pridávajú tým teráriu viac prírody, odporúčame ale radšej drevo prečistiť aby sa nestalo, že si do terária donesiete niečo čo nechcete. Nikdy mnohonôžky nevyťahujte ak sú zahrabené! Môžu sa zvliekať a vystresujete ich tak, že riskujete smrť.
Nazbierajte tiež opadané lístie a hrabanku. Je úplne jedno z akého stromu či už dub, buk alebo javor. Týmito listami a drevom sa budú vaše mnohonôžky stravovať. Nepoužívajte ako substrát lignocel! Ani v prírode mnohonôžky nežijú na kokosovom vlákne. Lignocel tiež neobsahuje potrebné živiny a zviera bude len zbytočne trpieť. Na internete je veľa webov, ktoré lignocel odporúčajú toto vám ale vyvráti každý skúsenejší chovateľ. Použite teda radšej hrabanku, do ktorej môžete pridať napríklad rašelinový mach, ktorý pomôže udržať vlhkosť. Subtrát pre dospelé mnohonôžky by mal byť hlboký 10-15cm. Môžete tiež pridať isopody a chvostoskoky, ktoré pomôžu pri čistení terária.
Aby sme to teda zhrnuli, na substrát potrebujete:
- Hrabanku
- Listy
- Drevo
- Rašelinový mach, piesok, iné (dobrovoľné)
Na konci by ste mali mať niečo takéto:

Terárium
Terárium pre jednu mnohonôžku musí mať rozmery aspoň 30x30cm. Vždy je ale lepšie ponúknuť im viac miesta. Platí, že terárium musí byť aspoň dva krát také široké ako je zviera dlhé. Ak ma teda mnohonôžka 10cm šírka terária by mala byť minimálne 20cm. Taktiež ak chcete mať v jednom teráriu viac mnohonôžok, logicky potrebujete viac miesta. Nemusíte použiť sklenené terárium, bohate im stačí aj plastový chovný box. Pridajte tiež rôzne vetvičky, ktoré využijú na lezenie. Takto nejak môže vyzerať celé terárium:


foto: Petsvet CZ
Vlhkosť
Vlhkosť je taktiež veľmi dôležitá, snažíme sa ju udržovať približne na 80%. Substrát musí byť vždy vlhký ale nie úplne namočený vo vode. Ak zo substrátu môžete vodu žmýkať, pravdepodobne je až moc mokrý. Môžete tiež pridať misku s vodou, nie moc hlbokú, aby sa mohli napiť. Substrát musíte často porosiť, nemôžete ho nechať vyschnúť. Ak máte dobré vetranie budete rosiť každý deň. Odporúčam si zakúpiť takýto tlakový postrekovač, je to výborný pomocník a stojí pár eur.

Teplota
Úplne perfektne vám postačí izbová teplota. Pre väčšinu druhov je ideálnych
22-25°C. Väčšina druhov sú nočné a prípadné svetlo len zbytočne vysuší substrát.
Strava
Ako som už spomínal hore, väčšina stravy pochádza z rozkladajúceho sa dreva a lístia, ktoré milujú. Je dobré raz za tri mesiace substrát vymeniť, keďže už nemusí obsahovať potrebné živiny. Ponúknite im tiež zeleninu (raz za týždeň), hlavne rôzne šalátiky a vyberte ich ak už budú moc plesnieť. Určite sa ale nezaobídete bez vápnika. Umiestnite preto do terária sépiovú kosť, ktorá slúži ako jeho zdroj Vápnik je potrebný skoro pre každé terárijné zviera, podporuje správny vývin kostí a mnohonôžky sa bez neho nezaobídu hlavne pri zvliekaní. Pri nedostatku vápnika sa môžu objaviť rôzne zdravotné problémy.
Zhrunite. Čo všetko teda potrebujete?
Predtým než si zaobstaráte mnohonôžku potrebujete:
- Substrát:
- Lístie
- Hnijúce drevo
- Hrabanka
- Rašelinový mach, piesok, iné (dobrovoľné)
- Terárium:
- Plastový box alebo iné.
- Teplota:
- izbová teplota
- Vlhkosť:
- Udržiavame 80%
- Strava:
- sépiová kosť
- občasne zeleninu, hlavne rôzne šalátiky
V podstate vám stačí k objednávke prida sépiovú kosť a všetko ostatné si viete zohnať zadarmo z prírody a z vašej kuchyne. Stačí pripraviť substrát a potom už len udržiavať správnu vlhkosť, občas hodiť nejakú zeleninku a substrát raz za tri vymeniť. Mnohonôžka je preto jednoduchá na chov a je vhodná aj ako darček novým nádejným teraristom. Mnohonôžky sú cez noc veľmi aktívne a určite nebudete mať problém ich spozorovať.
Ak sa rozhodnete, u nás ponúkame tieto druhy:
Blogy:
Centrobolus sp. mozambique
Trigonoiulus corallinus
Spirostreptus servatius
Anadenobolus monolicornis
Galéria








