Čo je to bioaktívne terárium?
Bioaktívne terárium (alebo vivárium) je terárium, ktorého súčasťou nie je len zviera ale aj živé rastlinky, bezstavovce a rôzne mikroorganizmy. Údržba bioaktívneho terária je menej náročnejšia, keďže terárium prakticky nemusíte čistiť. Bioaktívne terária sú používané teraristami ako esteticky krajšie, obohatené a prírodnejšie prostredie pre zviera.
Ako funguje bioaktívne terárium?
V bioaktívnom teráriu nachádzajú okrem Vášho zvieratka aj chvostoskoky a isopody. Teraristi ich nazývajú aj ”upratovacia čata”. Všetko to začína v substráte, ktorý je väčšinou hlbší ako v obyčajnom teráriu. Poznáme dva hlavné typy bioaktívneho terária: Jednoduchý bioaktívny substrát a viacvrstvový bioaktívny substrát.
Jednoduchý substrát
Tento substrát je obľúbený hlavne pre bezstavovce a menšie plazy. Hlavná ingrediencia jednoduchého substrátu je často lignocel a tiež rastlinky či už priamo v substráte alebo kvetináčoch. Podľa druhu zvieraťa tiež môže obsahovať listovú vrstvu, piesok a iné. Výhody: pomerne lacný, dobre udržuje vlhkosť, podporuje mikrofaunu ktorá znižuje údržbu Nevýhody: Vydrží oveľa menej než viacvrstvový substrát a musí sa meniť, rastlinky priamo v substráte taktiež dlho nevydržia, pokiaľ bude moc vlhký alebo suchý môže to mať katastrofálne výsledky
Viacvrstvový bioaktívny substrát.
Tento substrát obľubujú pralesničky a plazy. Tento substrát sa skladá z viacerých vrstiev pričom každá z nich je jedinečná pre dané zviera a každá vrstva má špecifické komponenty. Väčšinou sa skladá z:
- Odvodňovacia vrstva: Spodná vrstva nazývaná aj “falošné dno” hromadí prebytočnú vodu. Keď je vody už veľa môžeme ju vypustiť bez toho, aby sme nepremočili substrát a tým nepoškodili korene rastlín. Odporúčame napríklad keramzit a lávové kamene ale je aj veľa iných možností, výber je na Vás.
- Uhlie: Nad spodnú vrstvu odporúčame použiť celú vrstvu dreveného uhlia. Hlavnou úlohou je filtrácia. Do vody sa z rastlín môžu dostať rôzne toxické látky a patogény, ktoré v ovzduší postupom času nahromadia nežiadúce toxické plyny. Uhlie tieto plyny zachytáva. V bioaktívnom teráriu sa tiež hromadia rôzne plesne, huby, baktérie. Tieto organizmy sú zväčša prospešné pre chvostoskoky a isopody, uhlie Vás tiež zbaví tých neprospešných.
- Substrát: Každý substrát je jedinečný, teraristi už dlho debatujú o tom, ktorá kombinácia je najlepšia. Substrát vyberte podľa druhu zvieraťa a typu prostredia. Často sa ale pridáva rašelinový mach a lignocel.



