Upozornenie: Tento článok bol vytvorený čisto pre informovanie a nemusí byť presným návodom, môže obsahovať chyby a v istých prípadoch nemusia informácie v článku platiť. Teraristika je veľmi všeobecné hobby a preto si spravte aj iný prieskum. Ak ste v článku našli chybu prosím kontaktujte nás.
Založiť bioaktívne terárium nie je odporúčané pre začiatočníkov. Je to pomerne zložitý proces na ktorý určite nebude stačiť prečítať si jeden článok a je potrebné spraviť si vlastný prehľad. Predtým než sa do toho pustíme by sme mali vedieť aspoň základné informácie o bioaktívnom teráriu, ktoré nájdete aj v našom blogu bioaktívne terárium. Agama bradatá potrebuje suché prostredie, čo môže byť pri takomto teráriu problém. Púštne bioaktívne terárium je mierne experimentálne a nie je tak usadené ako tropické teráriá. Preto odporúčam toto skúšať len naozaj skúseným chovateľom. Pokiaľ sa vám to ale podarí, dokážete vytvoriť nie len nádherné prírodné prostredie, ktoré nebude tak často musieť čistiť, ale šťastnejšia bude aj vaša agama.

Inšpiráciu a fotografie na tento článok priniesol SerpaDesign.
Čo budeme potrebovať?
Ak ste si prečítali základné informácie tak viete, že poznáme dva typy bioaktívneho terária jednovrstvový a viacvrstvový. Agame bude stačiť aj jednovrstvový, pretože nebudeme substrát tak často rosiť a voda sa preto nebude hromadiť na spodku terária. Najprv sa sústredíme na základné požiadavky pre agamu. Potrebujeme premyslieť svetlo a teplo. Teplota v teráriu by mala mať 24-29°C a výhrevné miesto 33-40°C. Čím väčšie terárium zvolíme tým lepšie základ pre agamu je ale aspoň 120x60x60 cm. Základom bioaktívneho terária je, že v teráriu máme aj rôzne iné organizmy okrem agamy. Použijeme zophobasy, isopody a chvostoskoky. Určite nesmieme zabudnúť na rôzne rastlinky. Agame poskytneme aj rôzne vetvičky a úkryty na lezenie.
Aby sme to zhrnuli potrebujeme:
- terárium
- svetlo a teplo
- substrát
- rastliny
- mikroorganizmy
- vetvičky, korene, úkryty
Substrát
Keďže volíme jednovrstvový substrát, nebudeme potrebovať spodnú vrstvu. Na spodok môžeme pridať lávové kamene alebo ílové guličky. Pripravíme si mix:
- zemina 1/2
- lignocel 1/2
- piesok 1

Potom čo zasadíme rastliny môžeme kľudne pridať farebný piesok na vrchnú vrstvu, čisto pre skrášlenie terária.

Rastliny
Rastliny sú základom každého bioaktívneho terária. Môžete použiť akékoľvek nejedovaté rastliny. Ponúkame vám na inšpiráciu zoznam rastlín ktoré sa hodia do takéhoto suchšieho terária, výber je samozrejme na vás nemusíte použiť práve tieto druhy:
- Tillandsia ionantha (ale aj iné druhy Tillandsia)
- Opuntia cacanapa (beztŕňový kaktus)
- Portulacaria afra
- Haworthia attenuata
- Echeveria ebony
- Lithops sp.
- Aloe squarrosa
- Sedum morganianum
- Aloe brevifolia
- Sansevieria mikando
- Bouteloua gracilis
- Carex sp.
- Festuca sp.
- Spinifex sp.
- Agave sp.
- Aptenia cordifolia
- Graptopetalum paraguayense
- Sedum weinbergii
- Echeveria weinbergii
Rastlín ktoré môžete použiť je veľmi veľa. Majte ale na pamäti že nesmú byť jedovaté, aby ste agamu neohrozili. Rastliny zasadíme všade po teráriu a polievame ako treba.








Mikroorganizmy
Bioaktívne terárium sa bez ostatných mikroorganizmov nezaobíde. Určite volíme chvostoskoky a isopody, ktoré nám pomôžu pri čistení terária. Odporúčam vybrať si malú časť terária, ktorá bude vyhradená práve pre chvostoskoky a ispodoy. Túto časť budeme rosiť častejšie, pridáme do nej tiež hnilé drevo a zeleninu alebo ovocie na ktorom sa budú môcť stravovať. Vybral som tiež zophobasy na ktorých si agama občas pochutí. Zophobasy sú pre agamu prirodzená potrava aj vo voľnej prírode a pri vyhrabávaní ich zo substrátu sa zabaví. Nezabudnime že je treba rozhádzať po celom teráriu lístie, ktoré je základnou potravou pre mikroorganizmy. Nezabudnime pridať tiež už spomínané korene a vetvičky.

foto: SerpaDesign, Zophobasy

foto: SerpaDesign, Isopody

foto: SerpaDesign, Celé terárium
Terárium
Nezabudnime na základné požiadavky pre agamu. Mali by sme vytvoriť teplotný gradient čo znamená, že teplota v teráriu bude niekde menšia a niekde väčšie. Agamy sa radi vyhrievajú, predtým než začnete terárium vyrábať by ste na to mali myslieť. Spravte si poriadny plán, naznačte si na papier kde umiestnite aké rastlinky, korene a vetvičky, kde bude výhrevné miesto. Myslite na to, že mať bioaktívne terárium neznamená, že ho nemusíte vôbec čistiť. Základná údržba je stále potrebná, určite ale zaberie menej a vyzerá to oveľa lepšie než sterilné terárium.

Na inšpiráciu si môžete pozrieť aj celé video od SerpaDesign. Bioaktívne terária sú v poslednej dobe čoraz populárnejšie. Je to spôsob ako môžete vytvoriť oveľa lepšie prostredie pre vášho miláčika. Púštne alebo suché (po anglicky arid) sú ale stále pomerne experimentálne oproti tropickým teráriam. Myslím že netreba viac spomínať, že je potrebné spraviť si plán a vlastný prieskum predtým, než sa do takéhoto projektu pustíte.