Často sa stáva, že hlavne začínajúci chovatelia nevedia správne cvrčky udržať. Potom Vám buď rýchlo vymrú alebo ich naháňate po dome. Cvrčky sú “krehké” zvieratá. Zomrieť môžu prakticky pre čokoľvek. Keď dokážete cvrčky udržať nažive ušetríte aj Vašu peňaženku, keďže nebudete musieť neustále nahradzovať mŕtve cvrčky novými. Na to aby ste ale dokázali cvrčky udržať nažive, musíte najprv zistiť prečo vlastne umierajú. Dôvodov môže byť veľa, sústredíme sa ale na tie najhlavnejšie.

Ako udržať cvrčky živé?
Ako prvé si musíme uvedomiť že cvrčky ako každé zviera potrebujú jedlo a vodu. Taktiež si skontrolujte či v miestnosti kde cvrčky chováte nie je teplota pod 24°C. Najväčším problémom bývajú ale vírusy a baktérie. Cvrčky taktiež môžu zomrieť aj prirodzene na starobu.
1. Cvrčky potrebujú jedlo
Ako každé zviera aj cvrčky, aby mohli žiť, potrebujú jedlo. Aj keď to vyznie jednoducho, nedávajte cvrčkom málo potravy. Niektoré cvrčky zomrú už po jednom dni bez jedla. Cvrčky musíte kŕmiť každý deň. Potrava pre cvrčky je hlavne:
- Ovocie: jablká, pomaranče, banány, atď.
- Zelenina: mrkva, zemiaky, rôzne listy.
- Zrná: pšeničné otruby, ryža, atď.
- Špeciálne krmivá: Môžete použiť aj naše špeciálne krmivo pre hmyz, psie a mačacie granule, rybie vločky a iné.
Krmivo objednáte tu >
2. Cvrčky potrebujú vodu
Veľa začínajúcich chovateľov cvrčkom nedá vôbec žiadnu vodu. Cvrčky, ako každé zviera, bez vody neprežijú. Bez vody vydržia najviac 1 deň. Ako zdroj vody môžete použiť toto:
- Misku s vodou (Pozor čítaj 3. dôvod!)
- Vodný gél
- Navlhčené papierové vreckovky alebo tampóny
- Čerstvé ovocie s vysokým obsahom vody (napr. pomaranč)
- Navlhčenú špongiu
Logicky, čím viac cvrčkov chováte, tým väčší zdroj vody potrebujete. Najlepšie je namočiť vodný gél do misky. Vodný gél síce je drahší, ušetrí Vám ale veľa trápenia.
3. Cvrčky sa utopia
S týmto problémom sa môžete stretnúť v prípade, že ste sa rozhodli ako zdroj vody použiť misku s vodou. Cvrčky nie sú dobrí plavci a preto môže voda byť aj nebezpečná. Ak používate misku, uistite sa, že voda nie je moc hlboká, aby sa zbytočne neutopili. Takéto mŕtve cvrčky môžu potom jednoducho rozniesť baktérie do celej kolónie.
4. Cvrčky musia mať čisté prostredie
Cvrčky patria do kŕmneho hmyzu. To znamená že skôr či neskôr ich chovateľ bude skrmovať jeho zvieraťu. Niektorý chovatelia preto podceňujú starostlivosť a cvrčkom nečistia chovnú nádobu. Cvrčky v prírode žijú voľne. Odpad ktorý produkujú sa vsaje do pôdy alebo vyparí do vzduchu. Pri chove je to ale iné, keďže cvrčky nechováte na voľno. Je preto dôležité aby ste aspoň dva krát týždenne, čím zabránite roznášaniu baktérii a vírusov. Je tiež dôležité aby ste čo najskôr odstránili prípadné odumreté jedince. Odumreté jedince môžu obsahovať už spomínané baktérie a sú dôvodom prečo sa ráno zobudíte a vymrie Vám celá kolónia. Cvrčky môžu odumreté jedince požrať a tak sa baktérie a vírusy šíria na ďalšie a ďalšie jedince. Pokiaľ bude chovná nádoba moc špinavá, nahromadia sa jedovaté plyny a cvrčky sa udusia. Špinavé prostredie je najbežnejší dôvod úmrtia cvrčkov, dávajte si preto pozor.

5. Nesprávna teplota
Teplota je pre zdravie kolónie veľmi dôležitá. Udržujte teplotu od 24°C do 32°C. Pri teplote pod 24°C sa cvrčkom pomaly spomalí metabolizmus, budú neaktívnejšie a nakoniec odumrú. Naopak čím vyššia je teplota tým rýchlejšie cvrčky zostarnú. To znamená že rýchlejšie dospejú a odumrú na starobu. Vyššia teplota je vhodnejšia skôr pri množení.
6. Staroba
Cvrčky sú ten druh hmyzu, ktorý nemá dlhý život. Priemerný cvrček sa dožije 8-10 týždňov. Je preto lepšie, keď viete odkiaľ cvrčky pochádzajú a aké sú staré. My ponúkame len cvrčky v strednej veľkosti. Do mesiaca sú z nich dospelé jedince a nemusíte sa obávať že by Vám vymreli.

7. Choroby
Choré cvrčky neprežijú dlho. Cvrčky sa väčšinou držia spolu a preto jeden chorý jedinec dokáže veľmi rýchlo nakaziť celú kolóniu. Ráno môžete mať jedného chorého jedinca a večer už celú kolóniu. Keď cvrčky začnú byť choré nemáte už veľa možností ako ich uzdraviť. Odporúčame si zakúpiť cvrčky v menších množstvách ak by náhodou jeden ochorel nevyhodíte zbytočne veľa cvrčkov. Ak ste našli cvrčky na “paralyzované” na chrbte môžete si byť istý že ide o vírus a vo väčšine prípadov vymrie celá kolónia. Toto sa nazýva “cricket paralysis virus” alebo vírus paralyzovaného cvrčka. Rozširovať sa začal v Amerike, kde spôsobil úmrtie viac než 60 miliónovej kolónie v chovateľskej stanici. Vírus sa rozširuje hlavne pri cvrčkoch domácich a nám taktiež spôsobil problémy. Vo väčšine prípadov tento vírus zničí až 95% populácie v kolónii. To je len jeden príklad choroby u cvrčkov v skutočnosti je týchto chorôb a vírusov oveľa viac.
Čo robiť s mŕtvymi cvrčkami?
Väčšina ľudí odumreté cvrčky vyhodí. Vedeli ste ale že môžu mať aj iné použitie? Mŕtve cvrčky môžete napríklad hodiť červom. Červy vyžerú všetky baktérie a mŕtve cvrčky obsahujú rôzne živiny, ktoré sú pre červy prospešné. Nevyhadzujte zbytočne cvrčky a peniaze do koša.
Môžem cvrčky nakŕmiť aj iným zvieratám?
Určite nie! Obyčajné terárijné zvieratá ako agamy, chameleóny, gekony, a iné môžu z mŕtvych cvrčkov veľmi rýchlo ochorieť! Odumreté cvrčky v sebe obyčajne nosia už niekoľko krát spomínané baktérie a taktiež parazity. Ak tieto cvrčky nakŕmite Vášmu zvieratku, veľmi riskujete a môže ich to kľudne stáť aj život. Sušené alebo mrazené cvrčky sú v pohode tie boli predom pripravované už keď boli zdravé.
Záver
Na záver len doplním, že cvrčky sú klasikou pre všetkých chovateľov. Cvrčky sú ale náročnejšie na udržanie než sa zdá. Nie sú tak odolné ako napríklad Šváb argentínsky (Blaptica dubia) a taktiež zvyknú zapáchať. Pri väčších zvieratách odporúčam skôr saranče alebo šváby, ktoré z vlastných skúseností môžem povedať, že sa udržujú oveľa jednoduchšie.